Зберігання капусти: поради для професіоналів і любителів

17 липня 2020
Зберігання капусти: поради для професіоналів і любителів

Способів зберігання капусти безліч і всі вони спрямовані на максимально тривале збереження в капусті поживних речовин та її корисних властивостей. Однак, перш ніж визначитися з найбільш гідною кандидатурою, слід підготувати місце для зберігання капусти.

Підготовка приміщення

Важливо пам'ятати, що не можна зберігати однаково різні сорти капусти. Для зберігання великого об'єму капусти підійдуть провітрювані склади, гаражі та льохи, її можна також зберігати на засклених балконах, прохолодних коморах або в підвалах. Капуста не вимагає створення особливих умов для зберігання, володіє гарною лежкістю. Приміщення повинно бути чистим і продезинфікованим шляхом побілки негашеним вапном.

Незалежно від того, де буде зберігатися капуста, необхідно дотримуватися оптимального температурного режиму 0 - 1°С, а для білокачанної капусти допустимо мінус 0,8°С. Зниження температури нижче цієї межі призведе до підморожування верхніх листків капусти. Вологість в приміщенні повинна становити 90 - 95%.

Правильне збирання врожаю

Тривалість зберігання капусти залежить від правильності збирання врожаю. На зберігання в основному закладають пізньостиглі і середньопізні сорти. Збирати їх потрібно за один день, в суху погоду. Краще капусту не зрізати головкою з грядки, а викопувати разом з коренем, не зрізуючи качан - таким чином краще зберігається весь качан. Якщо планується зберігати капусту без кореня, то в цьому випадку на качані залишають 2 - 3 криючих листа, які і захистять качан від механічних пошкоджень і хвороб. Дуже важливо зібрати овоч у правильні терміни, оскільки рано зібрана капуста швидко в'яне, а перестояла на грядці буде лопатися. До речі, найкращою лежкістю володіють головки невеликих і середніх розмірів. Великі екземпляри повинні бути щільними і не мати тріщин.

Основні способи зберігання

Зберігати капусту можна в підвішеному стані, в ящиках, на стелажах і полицях. Зберігають також овоч в холодильнику у свіжому вигляді або у квашеному, що нітрохи не зменшує поживних властивостей капусти.

Зберігання у підвішеному стані

Якщо капусту зберігають у підвішеному вигляді, то її викопують з коренем і підвішують, попередньо підсушивши верхні листки або опудривши їх крейдою. Також ефективним, але трудомістким є процес зберігання капусти в глиняній масці. Для цього качани очищають від зеленого листя і змащують глиною, розведеною водою до густоти сметани. Глина повинна покривати качан без пробілів, після змазування качани ретельно висушують. Така маска є відмінним природним консервантом, вона не дозволяє проникати хвороботворним мікробам, попереджає розвиток гнилі і відмінно зберігає овоч свіжим довго. Капусту в глині також підвішують за коріння так, щоб головки не стикалися одна з одною.

Зберігання капусти з обрізаним корінням

Можна зберігати головки капусти і без коренів. Найбільш поширеним способом є штабелювання качанів на полицях або стелажах, в підвішеному стані на жердинах, в пористих пластикових ящиках. Зазвичай штабелюють качани в шаховому порядку, таким чином забезпечується постійний доступ повітря.

Також можна зберігати качани, обернувши їх в кілька шарів паперу кожен. Не бажано використовувати газетний папір, так як друкарська фарба містить шкідливі речовини.

Відмінно зберігається капуста, якщо її прикопати качанами вниз в пісок або ґрунт в прохолодному погребі чи підпіллі.

Невелику кількість капусти можна зберігати і в холодильнику, обернувши кожен качан харчовою плівкою.

Снігування капусти

В регіонах, де завжди випадає велика кількість снігу, успішно практикують зберігання капусти під снігом. Викопується з осені неглибока траншея, в яку або у вигляді двосхилого даху, або щільно рядами качанами вниз укладається капуста, покривається зверху капустяним листям, а з появою перших морозів покривається шаром землі в 10 см, потім шаром снігу в 1 метр.

Нотатки

Зберігання капусти в цілому не трудомісткий і нескладний процес, важливо регулярно оглядати качани, своєчасно прибирати підгниле листя або міняти промоклий папір, і капуста збережеться свіжою всю довгу зиму.

Читайте також: Капуста білокачанна: особливості висадки і збору врожаю

Інші статті та новини