Як підв'язати високорослі томати при вирощуванні у відкритому ґрунті

14 серпня 2020
Як підв'язати високорослі томати при вирощуванні у відкритому ґрунті

Основними способами підв'язки томатів у відкритому ґрунті є: на кілки, на шпалеру, лінійна підв'язка, на сітку, в клітці.

Підв'язка до дерев'яних кілків

Це найпримітивніший і популярний метод. Суть його дуже проста. Кожен кущ підв'язується до власної опори. Довжину кілка підбирають в ріст куща, плюс 20 см, які будуть забиватися в землю. Щоб не пошкодити коріння рослини, кілок варто забивати не ближче 20 см від куща. Забивати кілки варто через 15-20 днів після посадки томатів, коли ґрунт достатньо ущільнився, щоб кілки стояли міцно. Залежно від висоти куща і крупності плодів кількість підв'язок варіюється. Крім основного стебла бажано підв'язувати і пагони.

Підв'язка до дерев'яних кілків

Шпалерний метод

Цей спосіб надійніше кілків і не такий витратний. Шпалера виготовляється на зразок виноградної. По краях рядів встановлюються дві опори (стовпчики, металеві штирі і т.д.) на відстані півметра від кущів. Між опорами натягується дріт (2-3 мм). Щоб зміцнити конструкцію, через кожних 4-5 метрів встановлюються додаткові опори. Натягувати дріт потрібно в кілька рядів з проміжками в півметра. Потім до дроту підв'язують кущі томатів. Щоб під вагою кущів менші опори не стяглися всередину, для них потрібно зробити розтяжки з дроту. Перевага даного методу над іншими в тому, що він є багаторічним, так як конструкція виконана з міцних матеріалів і її можна повторно використовувати в наступному році.

Підв'язка до дерев'яних кілків

Лінійне підв'язування

Лінійне підв'язування - це модифікація попереднього шпалерного способу. У тому випадку точно так же встановлюються дві опори. Однак між ними натягують лише один дріт на висоті 2 м. Кущі підв'язують мотузкою до дроту одним кінцем, а іншим до нижньої частини куща. Кущ обмотують навколо мотузки в міру його росту. Даний метод краще підходить для томатів, так як кущ підтримується по всій висоті. Однак варто зазначити, що для такого способу вирощування потрібно багато підв'язочного матеріалу (шнурів, джгутів, мотузки), а опори повинні бути досить стійкі. Лінійне підв'язування не годиться для вирощування високорослих сортів з великими плодами. Під вагою дріт може просто луснути. Для сортів з великими плодами краще використовувати шпалерний метод вирощування.

Підв'язування на сітку

Даний метод чимось схожий зі шпалерним, ось тільки між опорами замість дроту натягують сітку з великими клітинками. Матеріал сітки можна брати метал або пластик. До сітки набагато зручніше підв'язати розгалужений кущ, дозволяючи закріпити і основне стебло і бічні пагони з плодами.

Підв'язка до дерев'яних кілків

Підв'язка "в клітці"

Даний метод не є популярним, так як для його здійснення потрібно багато матеріалів. Навколо кожного куща встановлюється клітка з арматури або дерев'яних брусків. У міру росту куща, його підв'язують до прутів клітки.

Підв'язка до дерев'яних кілків

Що використовувати в якості підв'язки

В даному випадку підійде будь-який матеріал. Винятком будуть тонкі і жорсткі матеріали типу волосіні або дроту, так як вони можуть нашкодити стеблам. Відмінними кандидатами стануть:

  • Шпагат;
  • Джгут;
  • Смужки з тканини;
  • Пластикові підв'язки;
  • Канат.

Підв'язувальний матеріал використовують лише на один сезон. Повторне використання не рекомендовано, тому що підв'язка може містити на собі збудників хвороб. Якщо хочете використовувати матеріал повторно - проведіть процедуру дезінфекції.

Як підв'язувати

Перше і основне правило підв'язки - ні в якому разі не затягуйте мотузки на стеблах. Не забувайте, що кущ буде рости, а туго зав'язана мотузка буде врізатися в стебло і перешкоджати росту, а то і зовсім викличе загибель куща. Знову ж, правильним ходом буде створення невеликої петлі в місці підв'язки. Зробіть її такого розміру, щоб в ній містилося два пальця.

При підв'язці до дроту, потрібно підв'язувати кущ не на рівні самого дроту, а нижче на 5-10 см.

Читайте також: Коли можна висаджувати помідори у відкритий ґрунт

Інші статті та новини